Adsense Reklam Yerleri Neden Boş Görünüyor?

Google Adsense reklam yerleri neden boş görünüyor ya da Adsense reklamları beyaz görünüyor şeklindeki şikayetler son zamanlarda oldukça arttı. Bunun en önemli nedeni ise Google tarafından yapılan yeni güncelleme. Reklam birimlerinden gösterimlerine kadar pek çok alanı etkileyen bu güncelleme, Google tarafından duyurulmuş olsa da pek çok site yöneticisinin bu durumdan haberi olmadığı görülüyor.

Adsense Reklam Yerleri Neden Boş Görünüyor, Sorun Ne?

Bu konuda Adsense kullanıcılarına yönelik “Google AdSense reklam birimlerinizde yapılacak önemli değişiklikler” başlığı ile gönderilen mail “Adsense Reklam Yerleri Neden Boş Görünüyor?” sorusunun da yanıtını içeriyor. Adsense reklamları bazen görünmüyor ya da Google adwords reklam görünmüyor gibi sorunların bu güncelleme ile birlikte çok daha artacağını söylemek mümkün.  Zira yapılan açıklamalara göre güncellemeler etkisini yeni yeni göstermeye başlıyor.
Google tarafından gönderilen maile göre Adsense’de yapılan bazı değişiklikler şöyle;

Google Chrome şifre kaydetme sormama sorunu nasıl çözülür?

Google Adsense 2019 Reklam Boyutları Güncellemesi

Google Adsense’de yeni dönem itibari ile reklamları yönetim noktasında durum daha basit hale getiriliyor. Mobil ve masaüstü reklamlarının daha uyumlu bir şekilde gösterilmesi adına reklamlar artık “Duyarlı” olacak. Google’ın bu konudaki uyumsuzluklarda önerdiği çözüm ise özel boyutlu reklam birimlerini kullanmak.

Google Adsense 2019 Reklam Türleri Güncellemesi

Google reklam oluşturma ekranında “Yalnızca metin reklamlar” ve “Yalnızca görüntülü reklamlar” gibi farklı türler arasından seçim yapmak mümkün olsa da artık böyle bir durum yaşanmayacak. Google bu birimleri “Görüntülü reklamlar” olarak yeniden adlandırılıyor ve bir araya getiriyor. Açıklamalara göre mevcut reklamlar da bu güncelleme ile birlikte değişecek. Yani sadece metin ya da görsel ayarlamalarla reklam gösteren kullanıcıların bu konuda farklı reklam türlerini görmesi mümkün olacak.
Google tarafından gönderilen orijinal bülten için tıklayınız.Google Adsense 2019 Metin Reklam Stilleri Güncellemesi

“Metin ve görüntülü reklamlar” alanında kullanıcıların reklam stilini sitesine göre ayarlaması söz konusuydu. Yazı tipi, boyutu ve renkler gibi çeşitli ayarlamalar yapılarak reklamların site ile daha uyumlu gözükmesi sağlanırken Google bu durumu da ortadan kaldırıyor. Bunun yerine bu stil uyumu Google tarafından optimize edilecek.

Google Adsense 2019 Hiç Reklam Yoksa Güncellemesi

AdSense reklam beyaz ya da sitemde AdSense reklamları çıkmıyor gibi sorunları yaşayan kişilerin aslında yaşadığı problem o anda gösterilecek reklamın olmaması. Adsense tarafında ise bu durum hiç reklam yoksa olarak adlandırılıyor. Bu alan ise yeni güncelleme ile birlikte kaldırılıyor. Bu tip durumlar için reklam alanlarını daraltma yoluna giden Google, bu alandaki farklı gösterimleri ve durumları da artık engelleyecek.

Google Adsense 2019 Reklam Deneme Güncellemesi

Denemeler de artık Adsense’de değişiyor. Önümüzdeki hafta (Güncel tarih 30.05.2019) itibari ile tüm reklam denemelerini kaldıracak olan Google, Raporlar kısmındaki deneme raporlarını da kaldırıyor.

Daha fazla detay ve konuyla ilgili kullanıcı yorumları için buradaki Google Adsense forumunu ziyaret edebilirsiniz.

Google SEO kriterleri neler? (1 Milyon Google arama analizi ile)

6 thoughts on “Adsense Reklam Yerleri Neden Boş Görünüyor?

    1. Güncelleme sonrasında özellikle boş reklam için yukarıda ve paylaştığım mailde gerekli detaylar mevcut hocam. Artık pek çok sitede yaptığımız kontroller sonucunda boş alanlar gösterilecek diyor. 🙂

      1- Sonuç olarak “Hiç reklam yoksa” seçeneğini kaldırıyoruz. Bu seçenek yerine varsayılan olarak reklam alanı daraltılacak veya boş bir alan gösterilecek. Geçerli ayarınız bir renk veya başka bir URL ise bu ayar yakın zamanda güncellenecek ve yayınlanması durdurulacak.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.