Adobe Photoshop’ta Renk Paleti Nasıl Oluşturulur?

Adobe Photoshop’ta Renk Paleti Nasıl Oluşturulur yöntemi ile çalışmalarınızda kendi paletlerinizi kullanma fırsatı elde edebilirsiniz.

Adobe Photoshop inanılmaz derecede çok yönlü bir programdır. İster dokular isterse de boya fırçaları olsun, bu programı ihtiyaçlarınıza göre uyarlamanın sonu yok gibi görünüyor. Bu bakımdan kendinize göre kişiselleştireceğiniz uygulama sayesinde hem çok daha hızlı hem de pratik bir şekilde tasarımlarını yapabilirsiniz. Peki, resimlerinizi renklendirmek söz konusu olduğunda, Adobe Photoshop’un varsayılan renk örneklerini beğenmezseniz ne olur? Bu tip durumlarda “Adobe Photoshop’ta Renk Paleti Nasıl Oluşturulur?” rehberi ile kendinize göre kişisel bir palet oluşturabilirsiniz.

“Adobe Photoshop’ta Renk Paleti Nasıl Oluşturulur?” Rehberi

1. Adım: Renk İlhamınızı Bulun

Yapmak isteyeceğiniz ilk şey, renk ilhamınızı oluşturmak. Bunun için örnek bir resim açabilirsiniz. Dosyanızı açtıktan sonra, benzer bir ekran kurulumu göreceksiniz. Resminiz çalışma alanınızın merkezinde olacak ve varsayılan renk paletiniz sağ tarafta olacak.

Adım 2: Renk Paneli Hakkında Bilgi Edinin

Çalışmalarımıza odaklanacağımız yer, çalışma alanınızın sağ üst köşesinde bulunan renk örnekleri bölümü. En üst sıra boyunca rastgele görünen bir dizi renk göreceksiniz. Bunlar, (Son çalışmalarınızda damlalık aracı ile aldığınız renkleri de içerebilir) uygulama tarafından otomatik bir şekilde alınan renklerdir ve ihtiyaç halinde hızlı bir şekilde kullanıma imkan sağlar. Bu örneklerin altında dikdörtgen bir ızgara var. Bu ızgara, Photoshop'un varsayılan renk paletini içerir. Bu ızgara kendi başına oldukça başarılı. Ancak belirtildiği gibi, özel bir renk paleti oluşturmak istediğinizde buna ihtiyacınız olmayacak.

Çalışmalarımıza odaklanacağımız yer, çalışma alanınızın sağ üst köşesinde bulunan renk örnekleri bölümü. En üst sıra boyunca rastgele görünen bir dizi renk göreceksiniz. Bunlar, (Son çalışmalarınızda damlalık aracı ile aldığınız renkleri de içerebilir) uygulama tarafından otomatik bir şekilde alınan renklerdir ve ihtiyaç halinde hızlı bir şekilde kullanıma imkan sağlar. Bu örneklerin altında dikdörtgen bir ızgara var. Bu ızgara, Photoshop’un varsayılan renk paletini içerir. Bu ızgara kendi başına oldukça başarılı. Ancak belirtildiği gibi, özel bir renk paleti oluşturmak istediğinizde buna ihtiyacınız olmayacak.

Adım 3: Eski Renk Önerilerini Silin

Eski renk örneklerini silmek için, renk panelinizin sağ üst köşesindeki açılır menü simgesine tıklayın. Ardından, büyük bir menü çıkacaktır. Bu menü, renk panelinizle gerçekleştirebileceğiniz tüm işlemlerin bir listesini verir. Ayrıca Photoshop’ta kullanabileceğiniz varsayılan renklerin bir listesini de verir. Bu bölümden Preset Manager’a tıklayın.

Hazır ayar yöneticisi seçenekleri

Hazır Ayar Yöneticisi’ni tıkladığınızda, yeni bir açılır kutu ortaya çıkacaktır. Bu kutuda, Renk Örnekleri panelinde o anda etkin olan renk örneklerini kontrol edebilirsiniz. Bununla birlikte;

  • Renk paletini büyütmek için daha fazla renk ekleyebilir,
  • Renkleri silebilir,
  • Renk ızgarasını yeniden düzenleyebilir,
  • Zaten sahip olduğunuz renkleri yeniden adlandırabilir,
  • Yepyeni bir renk kümesi oluşturabilirsiniz.

Bu varsayılan renkleri silmek için, ilk renge tıklayın. Ardından, tüm paleti vurgulamak için son rengin solundaki + shift tuşlarına basın. Ardından Sil’i ve Bitti’yi tıklayın.

Adım 4: Damlalık Aracını Kullanma

Artık varsayılan renklerinizden kurtulduğunuza göre, yenilerini oluşturmaya hazırız. Özel renk paletinize ayrı renkler seçmek için sol araç çubuğunda bulunan Damlalık aracını seçin.

Adım 5: Yeni Bir Renk Örneği Oluştur

Damlalık aracı ile renginizi seçin. Seçtiğiniz rengin etrafında açılan bir renk tekerleği göreceksiniz. Tekerleğin üstünde o anda örneklediğiniz rengi göreceksiniz. Renginizi aldıktan sonra, Damlalık aracınızı boş Renk Örnekleri panelinin üzerine getirin. İmlecin Damlalık simgesinden Boya Kovasına geçtiğini fark edeceksiniz. Simge değiştiğinde, boş Renk Örnekleri panelinde sol tıklayın. Photoshop derhal yeni renginizi pencere bölmesine bırakacaktır. Renk örneğini bıraktıktan sonra, Renk Örneği Adı adlı bir pencere çıkacaktır. Burası yeni örneğinizi adlandıracağınız ve kitaplığınıza kaydetme seçeneğiniz olacak.

Adım 6: Renk Paletlerini Oluşturma İşlemini Sonlandırın

5. Adımı tamamladıktan sonra, özel renk paletiniz için istediğiniz kadar rengi elde edene kadar bu adımı tekrarlayabilirsiniz. Her yeni renk eklediğinizde, Renk paletinde görünecektir. İhtiyacınız olan tüm renklere sahip olduğunuzda, Renk paletleri açılır menüsünü ve ardından Ön Ayar Yöneticisi’ni tıklayın. Ön Ayar Yöneticisi’ni ilk açtığımızda yaptığımız gibi, paletinizi kaydetme ve özel ad verme işlemlerini yapabilirsiniz.

PDF dosyası JPG’ye nasıl dönüştürülür?

Adım 7: Renk Paletinizi Koruyun

Hazır Ayar Yöneticisi’nden çıktıktan sonra, Renk Örnekleri panelinde renklerin nasıl göründüğünü kontrol edebilirsiniz. Sahip olduklarınızdan memnunsanız renk paletini kaydet seçeneğini takip edebilirsiniz.

Adım 8: Renk Örneklerinizi Varsayılana Döndürün

Bunu yapmak için, renk açılır menüsünü tıklayın ve renk paletlerini sıfırla’ya tıklayın.

Adobe Photoshop’ta Renk Paleti Nasıl Oluşturulur konusunda bu adımları takip ederek kendi renklerinizi oluşturabilir, kişisel paletinizi yaratabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.