96’lı blok sistemi ile işte ve hayatta başarılı olma

Warren Buffet

Warren Buffet

Zaman planlamasına çok dikkat eden ve hayatını belirli bir sistemde yaşamak isteyenler için 96’lı blok sistemi son dönemlerin ilgi çeken tekniklerinden birisi olarak dikkat çekiyor. Peki, 96’lı blok sistemi  ya da diğer adı ile 96 enerji bloğu en ifade ediyor?

“İş, sanat, edebiyat, bilim, seyahat, mimarlıktan başka bir şeye dikkat etmeyi reddetti, böylece tutkusuna odaklanabildi”

Warren Buffet

Başarılı insanların hemen hepsi, hedeflerine odaklanma ve sistemli çalışma konusunda benzer bir yaklaşım gösteriyor. Daha iyi sonuçlar almanın anahtarı daha fazla çalışmak olmadığı gibi buradaki püf nokta her zaman es geçiliyor. Birçoğumuz zaten uzun saatler çalışıyor, bazen işimizi dahi eve götürüyoruz. Yapmamız istendiğinde, istediğimiz her şeyi yapıyoruz ve elimizden gelenin en iyisini yapmaya çalışıyoruz. Fakat buradaki en önemli fark zaman!

Başarılı insanları örnek alın!

Başarılı insanlar zamanlarını sadece birkaç önceliğe odaklar ve işleri doğru yapma konusunda (belki de) takıntılıdırlar. Neye odaklanacağınızı ve zamanınızı nasıl kullanacağınızı seçmenize yardımcı olacak bir yöntem 96’lı blok sistemi, Warren Buffet tarafından geliştirildi.

96’lı blok sistemi nasıl çalışıyor?

İşte adım adım sistem ile ilgili detaylar.

  • 1. Adım

Tüm gününüzü gözünüz önüne getiren ve tüm düşüncelerinizi bir kenara bırakın. Günün 96 blok enerjiye sahip olduğunu düşünün, her blok 15 dakikalık bir zaman dilimi (Saatte dört blok × 24 saat = 96). Bu hesaplama doğrultusunda bir haftada 672, bir yılda ise 34 bin 944 bloğumuz var.

Fakat bu blokların tümü doğrudan verimlilik blokları değil. İnsan olduğumuz göz önüne alındığında, uyku gibi insanların sağlık için ihtiyaç duydukları faaliyetlere bazı bloklar ayırmamız gerekiyor. Sekiz saat uyuma, 96 günlük günün 32 bloğunu kullanır. Diyelim ki 32 blok daha aileye, arkadaşlara, işe gidip gelmeye ve genel yaşam olaylarına ayrılsın. Bu, enerjinizi işinizde sürdürmek ve harika işler çıkarmak için 32 bloğu bize bırakır.

Haftalık 32 saat çalışma bloğu

Haftalık 32 blokluk çalışma sistemi

Daha az uyuyarak daha fazlasını yapabileceğinizi düşünebilirsiniz. Fakat tekrar düşünün. Uykunun diğer bloklarını etkileme riski  var. Yeterli uyku alırsanız, diğer 64 blok güçlendirilir ve tam performans almanız söz konusu olur. Fakat uykunuzu yeterince alamazsanız, diğer blokların etkinlikleri azalır. Çoğu insan plan dahilinde uykuya önem verdiği gibi her gece aynı saatte uyuma rutini dahi kullanılır. Başarılı insanlara bakıldığında çoğu (Neredeyse tamamı) erken yatar ve güne başlamak için erken uyanır.


Okudunuz mu? 14 Şubat Sevgililer Günü internet ve alışveriş alışkanlıkları neler?
  • 2. Adım

Sahip olduğunuz tüm hedeflerin bir listesini yapın. Bunu yaptığınızda öncelikleriniz, yapmanız gereken, zorunluluklar ve tüm hayat planınızın bir tablosu ortaya çıkacaktır.

  • 3. Adım

Daha sonrasında ilk üç hedefinizi daire içine alın.

  • 4. Adım

Daha sonrasında ise diğer her şeyi ortadan kaldırın. (Burası işlerin giderek ilginçleştiği yer.) Tahsis etmeniz gereken 32 çalışma süresi bloğuna geldiğinde, ilk üç listenizde olmayan her şey bırakmanız gerekir. Bir hedefe ulaştıktan sonra yeniden hedefler listesini alabilirsiniz fakat hedefler tamamlanmadan bir sonraki hedefe ya da listeden rasgele bir diğer seçime izin  yok. Peki, neden? Warren Buffet bunu odaklanma gücü olarak aktarıyor.  Bir örneğe bakalım. Diyelim ki 10 proje üzerinde çalışıyoruz. Odaklanmaya çalıştığımız öncelikleri var, ancak diğer projelerde de iyi bir çaba gösteriyoruz. Diyelim ki 32 enerji bloğumuzu 10 projemize şu şekilde ayırdık:

Çoklu hedef sistemindeki karmaşıklık

Sizce nasıl? Fakat yukarıdaki alıştırmayı yaparsak, planınız daha çok şöyle görünecek:

Önemli hedeflere odaklanarak çalışma sistemi

Odak, enerjinizi hedeflerinize yönlendirir. Ne kadar odaklanırsanız, üzerinde çalıştığınız şeye o kadar çok enerji harcar, o kadar kısa sürede hedefinize ulaşır ve elde edeceğiniz sonuç da o kadar çok artmış olur.  Önemsediğiniz şeyleri ortadan kaldırmak zor olduğunda takas yapabilirsiniz. Unutmayın ki odaklanmamanın maliyeti her zaman için yüksektir.

Örnek bir haftalık planlama nasıl?

Girdiğiniz yön, ona enerji uyguladığınız ölçüde önemlidir. Enerjinizi 10 hedefe odaklıyorsanız, odaklanmadığınız ve birkaç tane tamamlanmış proje yerine, tamamlanmamış sayısız projeniz var. Sisifos gibi, dağın yarısına kadar sürekli ilerliyorsunuz ama asla tepeye çıkmıyorsunuz.

Örnek bir planlama.

Hayatınızda uygulayacağınız 96’lı enerji bloğu, sistemli ve planlı çalışmak adına size öncelikler sunacak ve her işinizin belirlenen zamanda yapmanızı sağlayacaktır.

Warren Buffet

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.